Kontaktní čočky
Velká nabídka typů kontaktních čoček poskytuje možnost prakticky každému nosit kontaktní čočky
s maximálním pohodlím. Ideálním řešením je kombinace kontaktních čoček s brýlemi. Zejména sportovci
jistě ocení větší rozsah zorného pole, menší riziko dislokace a nadměrného pohybu brýlí při dynamických
aktivitách a pocit volnosti. Láká Vás vyzkoušet komfort kontaktních čoček? Nebo nejste se svými nynějšími
kontaktními čočkami spokojeni? Obraťte se naše odborníky, kteří Vám poskytnou profesionální poradenství,
komplexní odborné vyšetření, zácvik a manipulaci kontaktních čoček.
První aplikace kontaktních čoček
V naší optice je Vám k dispozici optometrista specializovaný na stanovení refrakčních vad a aplikaci kontaktních čoček. Pomocí moderní přístrojové optiky a zkušebních testů Vám změříme zrak a stanovíme jaký typ kontaktních čoček Vám poskytne maximální výhody a uspokojí Vaše požadavky. Naučíme Vás manipulovat s kontaktními čočkami a v rámci prvního vyšetření dostanete zkušební kontaktní čočky a nejvhodnější roztok určený k jejich čištění.
Jak probíhá aplikace kontaktních čoček?
- prvotní pohovor, zjištění Vašich potřeb a očekávání, anamnéza
- vyšetření zraku (pokud jste již nositelem kontaktních čoček, je důležité přijít bez nasazených kontaktních čoček), keratometrie rohovky,
- kontrola předního segmentu oka za pomoci štěrbinové lampy, diagnostika stavu slzného filmu
- volba správného typu kontaktních čoček
- aplikace vybraných kontaktních čoček
- kontrola usazení kontaktních čoček v oku
- zácvik manipulace s kontaktními čočkami, včetně odborného poradenství o jejich péči
Typy kontaktních čoček
Dělení podle doby nošení
- Denní čočky se z oka vyjímají každý den a musí se čistit, dezinfikovat a ukládat do skladovacího ochranného roztoku po dobu intervalu použitelnosti ( čtrnáct dnů, jeden měsíc, tři měsíce, rok).
- Výměna každý den – čočky se vyjímají z oka každý den a vyhodí se, péče o tyto čočky tedy není nutná.
- Prodloužené – čočku lze nosit v oku bez vyjmutí 7dní/6 nocí. Po vyjmutí z oka musejí být před opětovným nasazením vyčištěny.
- Kontinuální – kontaktní čočky je možné nosit bez vyjmutí z oka po dobu 30 dnů. Toto je možné díky vývoji nových materiálů na výrobu kontaktních čoček zejména silikon – hydrogelů.
Dělení podle intervalu použitelnosti
- Denní čočky na jedno použití – ideální volba pro příležitostné nošení, jako je sport, divadlo atd. Nová čočka se do oka nasadí a po jednodenním nošení se čočka vyhodí. U tohoto typu čočky se nositel nemusí o čočky starat, a tím se výrazně snižuje riziko -infekčního onemocnění oka. Proto je tento typ kontaktních čoček velmi oblíbený.
- Kontaktní čočky pro plánovanou výměnu – k dostání jsou kontaktní čočky čtrnáctidenní, a měsíční. Tříměsíční a roční kontaktní čočky se už tolik neprodávají. Nositel se musí o kontaktní čočky starat za pomoci vhodných roztoků na KČ.
Dělení podle typu korekce
- Sférické kontaktní čočky – určeny pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti.
- Tórické kontaktní čočky – určeny pro korekci astigmatismu.
- Bifokální kontaktní čočky – tyto čočky umožňují ostré vidění do dálky i do blízka.
- Multifokální kontaktní čočky – nejlepší volba pro klienty v presbyopickém věku. Umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti.
Dělení podle zbarvení
- Barevné kontaktní čočky – pomocí barevných kontaktních čoček můžete nejen zvýraznit (tónovací kontaktní čočky), ale také změnit (krycí kontaktní čočky) barvu Vašich očí. Barevná změna je závislá na vlastní barvě duhovky. Barevné kontaktní čočky jsou vyráběny jak dioptrické, tak pouze pro kosmetické účely bez dioptrií.
- Crazy kontaktní čočky – tyto čočky jsou určeny pro výraznou změnu kresby duhovky. Jsou prostě crazy.
Tipy a rady pro nositele kontaktních čoček
Peroxidové nebo multifunkční roztoky
V České Republice se prozatím používají především víceúčelové čistící roztoky, které čočky dezinfikují a odstraňují z povrchu čočky mikroorganismy a usazeniny, tak aby bylo možné další den čočku použít. Jednokrokové a dvoukrokové peroxidové čistící systémy mají širší pole působnosti v likvidaci mikroorganismů. Výzkumy prokazují nižší výskyt komplikací u nositelů, kteří k čištění a dezinfekci používají peroxidové roztoky. Jak o Vaše konkrétní kontaktní čočky nejlépe pečovat a jaký roztok na ně používat se dozvíte od našeho očního specialisty.
Kontaktní čočky v bazénu
Rádi se koupete? Máte rádi přírodní koupaliště? V přírodních koupalištích, jezerech, rybnících, ale i v některých bazénech se mohou vyskytovat různé bakterie a parazité, kteří mohou způsobovat záněty rohovky a spojivky. Když používáte kontaktní čočky při plavání je dobré používat plavecké brýle pro jejich překrytí, chráníte kontaktní čočku i proti vyplavení z oka. Ideální je použití jednodenních kontaktních čoček. V případě použití jiných kontaktních čoček než jednodenních je důležité jejich očištění v ošetřujícím roztoku v co možná nejkratší době po odchodu z bazénu nebo přírodního koupaliště.
Nutnost pravidelných kontrol
Když nosíte kontaktní čočky jsou nezbytné pravidelné kontroly u očního specialisty. Našim zákazníkům, kteří v naší optice absolvovali vstupní aplikaci kontaktních čoček, nabízíme pravidelné kontroly a konzultace zdarma. V rámci kontrol je kontrolováno usazení kontaktních čoček a refrakční stav oka, těmito kontrolami se snažíme předejít potížím, které by mohly vést k poškození zraku. Mnoho změn se děje bezbolestně, proto jsou pravidelné kontroly nutné.
Děti a kontaktní čočky
Dioptrické brýle mají v rukou dětí menší životnost. Kontaktní čočky nejsou ve srovnání s kvalitními dětskými brýlemi o mnoho dražší. Kombinace dioptrických brýlí s kontaktními čočkami, zvyšuje životnost brýlí, hlavně při pohybových aktivitách a sportu, a především bezpečnost dětí. I přes velký výběr dětských brýlí se mohou děti nosící dioptrické brýle přeci jenom cítit handicapovaní a kontaktní čočky mohou zvýšit jejich sebevědomí. Čím dříve si děti osvojí správné návyky v péči o kontaktní čočky, tím lépe si tyto návyky přenesou do dospělosti. Při první aplikaci kontaktních čoček u dětí je nezbytně nutná spolupráce rodičů. Ideálnívariantou pro děti jsou jednodenní kontaktní čočky.
Video - kontaktní čočky