31. 10. 2011
Duha - nádherné barevné spektrum
Úžasný přírodní úkaz, který nepodléhá módám, nikdy se neokouká a stále všechny udivuje.
Pokud svítí slunce a současně drobně prší, můžeme vidět na obloze velmi zajímavý pohled - pestrobarevný oblouk duhy. Líbí se nám zejména díky tvaru a barvám, ale jak vlastně vzniká? Sluneční paprsky vstupují do kapek vody, přičemž se lámou na rozhraní vody a vzduchu a tímto způsobem se od sebe oddělí jednotlivé barvy a vytvoří se barevné spektrum.
Od vnějšího okraje duhy směrem k vnitřnímu plynule přechází v pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, tmavě modrá a fialová.
Velikost oblouku závisí na výšce slunce nad obzorem a výšce pozorovatele - když je slunce právě na horizontu, duha bude tvořit půlkruh, pokud je pozorovatel např. v balónu, letadle může někdy spatřit duhu i jako celý uzavřený kruh. Duha je tím zřetelnější, čím větší jsou dešťové kapky.
Při intenzivnějším dešti se objevuje nad duhou další (sekundární) duha, která je světlejší, je vyšší a málokdo si všimne, že barvy jdou v opačném pořadí. Tedy fialová až modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená. Sekundární duha vzniká díky dvojnásobnému odrazu slunečních paprsků uvnitř kapky. tato duha se také objevuje až poté první a jen vyjimečně.
Duhu můžeme spatřit nejen díky dešti, ale třeba i ve tříšti kapek vodopádů či fontán, nebo jen v kapkách rosy.
Také se můžeme postavit zády ke slunci a stříkáním vody z hadice si uděláme malou soukromou duhu.
Vždy když se na obloze objeví duha, lidé se zastavují, ukazují jí dětem a alespoň na malou chvíli jim barevná krása v mracích zvedne náladu.